Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2016 r. poz. 1860). Na podstawie ustawy przysługuje prawo do jednorazowego świadczenia w wysokości 4000 zł, z tytułu urodzenia się żywego dziecka z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem albo nieuleczalną chorobą zagrażającą życiu.

Świadczenie przysługuje:

  • matce lub ojcu dziecka,

  • opiekunowi prawnemu,

  • opiekunowi faktycznemu dziecka

Świadczenie to jest jednorazowe i przysługuje bez względu na osiągane dochody.

Warunki konieczne do uzyskania świadczenia:

Wniosek o wsparcie jednorazowego świadczenia osoba uprawniona powinna złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Wniosek złożony po terminie pozostanie bez rozpatrzenia.

Ustawa nie ogranicza prawa do jednorazowego świadczenia tylko do dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku, jednorazowe świadczenie przysługiwać będzie również na dzieci urodzone w 2016 roku, jeżeli wniosek zostanie złożony w terminie 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka. Termin 12 miesięcy na złożenie wniosku dla dziecka urodzonego np. 5 maja 2016 r. upłynie 5 maja 2017 r., itd.

Do wniosku należy dołączyć:

  • Zaświadczenie wystawione przez lekarza lub położną, potwierdzające, że matka dziecka pozostawała pod opieką medyczną nie później, niż od 10 tygodnia ciąży do porodu, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 14 września 2010 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającego do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką.

  • Zaświadczenie wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii, w którym lekarz ten stwierdzi ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.

Jednorazowe świadczenie nie przysługuje, jeżeli:

  • Dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej albo w domu pomocy społecznej zapewniającym nieodpłatnie pełne utrzymanie,

  • Na dziecko przysługuje jednorazowe świadczenie lub świadczenie o charakterze podobnym do jednorazowego świadczenia za granicą chyba, że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej (art. 10 ust. 13 ustawy w związku z art. 7 pkt 6 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych).

 

Na wniosek rodzin, w których urodzą się dzieci z niepełnosprawnością lub ciężką chorobą, może pracować asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy w celu umożliwienia im skorzystania ze wsparcia.

Wnioski o przyznanie jednorazowego świadczenia należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Brudzeniu Dużym, Dział Świadczeń Rodzinnych, pokój nr 2, Tel: 24 – 260 40 79 lub

24 – 268 32 56.

Załączniki: